Чи потрібно видаляти зуби мудрості і коли це краще робити?

Чи потрібно видаляти зуби мудрості і коли це краще робити?

Зуби мудрості - це треті моляри, які, як відомо, викликають проблеми з зубами через ненормальний рост або через неправильне розташування в яснах. Вони з'являються набагато пізніше інших зубів у людей, у ​​віці від 17 до 25 років. Це останній набір зубів, який виростає. Вони розташовуються за корінними зубами в задній частині рота, як правило, не утворюють прямий лінії і можуть мати багато вигинів.
 
Зуби мудрості також можуть рости убік або зміщуватися, давлячи на інші зуби, тим самим викликаючи стоматологічну проблему, відому як скупченість. Є багато причин, за якими раннє видалення зубів мудрості більш доречне, ніж пізніше - крім того, що вони викликають зсув інших зубів, вони іноді зовсім марні. У стоматологічній практиці перевагу віддають видалення зубів мудрості, а не їх лікування, щоб уникнути ускладнень ще до того моменту коли вони починають рости аномальним чином.

 

Призначення і функції зубів мудрості

Зуби мудрості сходять до стародавніх часів, коли предки людини використовували їх для жування тканин рослин. У людей давніх часів були виявлені більші щелепи з великою кількістю зубів, які допомагали їм подрібнювати листя або гілки рослин. Однак, на сьогоднішній день, наш джерело їжі містить більше енергії і достатня кількість вуглеводів, через що наші щелепи стали менше, ніж у предків. Отже, при формуванні щелеп залишається менше місця для зубів мудрості.
 
У міру того, як гігієна порожнини рота стає дедалі досконалішим, а наші дієти стають м'якшими, зуби мудрості більше не потрібні, але все одно зростають. Як правило, стоматологи рекомендують видаляти зуби мудрості, особливо якщо вони становлять загрозу для здоров'я порожнини рота. Існує маса ознак, що вказують на те, що терміново потрібно видаляти зуби мудрості. Це і пошкодження кісток ясна, і скупченість, і інфекції ротової порожнини.

 

Коли слід видаляти зуби мудрості?

Коли зуби мудрості починають рости, спостерігаються певні симптоми, які вказують на те, що необхідно видалити їх якомога швидше. Такі як:
 

Порушений зуб

Зуби мудрості можуть бути вражені і викликати серйозні проблеми з ротовою порожниною, такі як освіта рідини на основі бактерій, також відомої як кісти. Цей стан може пошкодити інші зуби, розташовані ближче до зубів мудрості і навіть тканини.
 

Інфекційне захворювання

Часті зубні болі виникають через інфекцію, яка викликається зубами мудрості, а також набряк і почервоніння кістки щелепи. Нерідкі випадки скутості щелепи, а також існує небезпека поширення інфекції по всьому тілу через кровотік, викликаючи проблеми зі здоров'ям.
 

Неприємний запах з рота

Оскільки зуби мудрості можуть бути важкодоступні, за ними складно доглядати, правильно чистити і користуватися зубною ниткою. Скупчення бактерій може бути причиною неприємного запаху з рота.
 

Гігієнічний догляд за зубами

Коли важко отримати доступ до третіх молярів і почистити їх, існує ймовірність накопичення бактерій, які згодом можуть привести до утворення запальних процесів та інших проблем. Бактерії також можуть вражати інші зуби і викликати серйозні проблеми з ротовою порожниною.
 

Навіщо потрібно видалення зубів мудрості

Для профілактики захворювання порожнини рота і збереження зубів в здоровому вигляді слід видаляти зуби мудрості на початковому етапі їх розвитку і зростання, особливо якщо вони вражені будь-якими захворюваннями, наприклад, карієс, або можуть спровокувати скупченість зубів, пошкодження щелепних нервів і кісток. Оскільки ретінірованний зуб мудрості буде рости нижче поверхні ясен, навколишнє його тканину може набухати, утворюючи кишені з рідиною, які буквально містять бактерії, які можуть поширюватися на інші зуби.

 
Слід видаляти Ретінірованние треті моляри якомога раніше, щоб запобігти утворенню пухлин, видалення яких згодом може зажадати хірургічного втручання. Це ідеальний варіант для видалення частково прорізався зуба мудрості до того, як він стане викривленим або витіснить інший зуб. Також можна зіткнутися з такими ускладненнями, як проблема, пов'язана з тим, що коріння оточуючих зубів зчіплюються з корінням зубів мудрості, поки вони продовжують рости.
 
Як правило, дорослим складніше видалити зуби, коли кістки набагато твердіше, ніж у підлітків, тому більш раннє видалення зубів мудрості переноситься пацієнтом легше і має менше ускладнень і больових симптомів. У більшості випадків ці зуби не болять, і те, що вони не болять, не означає, що все в порядку, тому логічніше видалити зуби мудрості, щоб запобігти проблемам з ротовою порожниною в майбутньому.

 

Чого очікувати до, під час і після видалення зубів мудрості

Перше, що слід зробити перед тим, як видалити зуб мудрості - рентгенівський знімок. Це необхідно, тому що іноді ретеновані зуби не болять, в той час як діагностика визначить їх положення і те, як вони ростуть. Хоча є деякі симптоми, які говорять про необхідність більш раннього видалення.

Видалення третіх молярів зазвичай проводиться під дією седативних препаратів або анестезії.
 
Після видалення ретенірованних зубів мудрості, вбудованих в кістку щелепи, можуть виникнути деякі післяопераційні стану, такі як набряк і хворобливі відчуття на обличчі, які можна зменшити, використовуючи знеболюючі і прикладаючи пакети з льодом. Пройде деякий час, перш ніж рот загоїться, але слід завжди підтримувати хорошу гігієну порожнини рота, наприклад, регулярно чистити зуби щіткою і зубною ниткою, а також використовувати рідину для полоскання рота, що бореться з мікробами.

Експерт статті, яку Ви читаєте:
Терещенко Олексій Віталійович
Дитячий стоматолог
9 років
клінічний стаж
Записатися на прийом