Як куріння впливає на зуби

Як куріння впливає на зуби

Куріння шкідливе для всього організму, у тому числі й для зубів, які першими приймають на себе весь удар від тютюнового диму та високих температур. Під дією сигарет емаль починає руйнуватися, на ній з'являються мікротріщини, через які швидко проникають речовини тютюнового диму та бактерії, що присутні на зубах.

Утворення нальоту у курців відбувається швидко, а видалити його самостійно складно. До того ж любителі тютюну навряд чи вдаються до чищення зубів після кожної викуреної сигарети. В результаті емаль руйнується, що призводить до карієсу, а наліт поступово твердіє, утворюючи зубний камінь, що сприяє розвитку захворювань ясен.

Чим довше людина курить, тим більше страждатимуть зуби. Поступово негативні процеси почнуть прогресувати, що, безсумнівно, спричинить серйозні естетичні та патологічні наслідки.
 

Зміна кольору емалі у курців

У процесі викурювання сигарети в організм людини проникає дим, який містить смоли, нікотин та продукти горіння. Вони щільно прилипають до зубної емалі, забарвлюючи її у неприродний колір. У курців часто зуби мають жовтий чи коричневий колір. При цьому можуть спостерігатися локалізовані ділянки фарбування емалі у вигляді плям або ліній, що вказують на найбільш уражені зони.

Особливості плям на емалі:

  • у проміжках між зубами - ознака утворення зубного каменю, який накопичує більшу кількість барвників через свою пористу структуру;
  • по лінії ясен - ознака рецесії, що характеризується ослабленням ясен, оголенням шийки зубів та запаленням м'яких тканин;
  • внутрішня сторона зубного ряду - сигналізує про підвищене кислотне середовище в результаті взаємодії слини і сульфату кадмію (продукт горіння сигарети), утворення зубного каменю та запалення ясен.

Тривале куріння призводить до проникнення барвників глибоко в тканини зубної коронки. Негативному впливу піддається як емаль, так і тверді тканини до дентину. Тому єдиним рішенням для відновлення білої усмішки є професійне відбілювання.
 

Що буде, якщо продовжувати курити після відбілювання зубів

Стоматологи рекомендують використовувати сучасні апаратні методики, такі як Зум або лазерне професійне чищення.

Після професійного відбілювання зубна емаль буде дещо витончена, захисний шар ослабне, може підвищитися чутливість зубів. Такі наслідки є природними, враховуючи, що на зуби був зовнішній вплив. Однак через кілька днів стан зубної емалі відновиться. Для її зміцнення можна додатково зробити фторування чи ремінералізацію.

Після відбілювання зубів можна палити, але слід розуміти, що всі речовини тютюнового диму миттєво проникнуть у незахищені тканини зубів і завдадуть їм шкоди, яку вже важко усунути. Естетичний ефект буде зведений нанівець. Відразу після відбілювання буде достатньо 2–3 сигарети, щоб емаль повторно набула вираженого жовто-коричневого відтінку.

Багато пацієнтів вважають, що кальян після відбілювання зубів курити можна, адже це не цигарки. Але це зовсім не так. Для кальяну також використовують тютюн, який також має у складі хімічні компоненти та тютюнове листя. У димі, який вдихають через трубку, будуть  продукти горіння і ті ж смоли, які фарбують зубну емаль. Тому стоматологи однозначно не рекомендують кальян після відбілювання зубів.

Зважившись на відбілювання зубів, стоматологи рекомендують пацієнтам кинути палити. Результат навіть найефективнішої процедури не збережеться на кілька днів.

Якщо згубна звичка настільки сильна, але відбілити зуби хочеться, фахівці дають кілька рекомендацій:

  • тимчасово відмовитися від куріння у день проведення відбілювання та на 2–3 дні після;
  • замінити звичайні цигарки електронними;
  • якнайчастіше виконувати чистку зубів;
  • після куріння прополоскати рот або використовувати жуйку;
  • кожні півроку відвідувати стоматолога;
  • регулярно робити повторне відбілювання.


Крім відмови від куріння, у перші дні після відбілювання зубів слід дотримуватись строго «білої» дієти. Усі особливості харчування озвучує стоматолог. Основною умовою закріплення та збереження ефекту після відбілювання зубів є виключення впливу барвників на зубну емаль.

Куріння після відбілювання зубів допустиме, але стоматологи попереджають про нетривалий ефект від процедури. Фахівці рекомендують позбавитись  згубної звички, яка не тільки псує зовнішній вигляд зубів, а й провокує захворювання ротової порожнини.

 

Експерт статті, яку Ви читаєте:
Терещенко Олексій Віталійович
Дитячий стоматолог
9 років
клінічний стаж
Записатися на прийом