Підвищена чутливість зубів - причини і лікування

Підвищена чутливість зубів - причини і лікування

Підвищена чутливість зубів часто не сприймається як серйозна проблема. Але причиною таких патологічних проявів може бути як легке порушення, так і небезпечне захворювання. Своєчасне звернення до стоматолога дозволяє уникнути наслідків у вигляді складного лікування і видалення зубів.

У стоматології підвищена чутливість зубів називає «гіперестезія». Патологічний стан характеризується проявом реакції на механічні, хімічні або температурні подразники. При гіперчутливості зубів пацієнт відчуває різкий, але короткочасний біль.
Переважно ознаки гіперестезії проявляються при вживанні їжі, що викликає роздратування чутливих рецепторів (холодна, кисла, гостра і т. Д.). Роздратування також може спровокувати холодне повітря, чистка зубів, дотик до твердих предметів зубами і ін.
 

Від чого підвищується чутливість зубів

Гіперстезія може бути симптомом різних процесів, які можуть бути пов'язані безпосередньо із зубною емаллю або твердими тканинами, або патологією зубів або ясен. Найбільш часто чутливість підвищується через демінералізацію зубів.

До інших причин може належати карієс, що супроводжується руйнуванням коронки і дентину, і його ускладнення:

 • пульпіт - ураженя зубного нерва і тканин пульповой камери;
 • пародонтоз або пародонтит - запалення тканин, що оточують зуб

Нерідко підвищена чутливість зубів буває при стоматологічних захворюваннях:

 • клиновидний дефект – ураження пришеечної зони коронки;
 • порушення прикусу або бруксизм - надмірне і неправильне навантаження на зуби призводить до змін емалі і підвищеної чутливості;
 • травми зуба - тріщини, відколи й інші ушкодження порушують цілісність коронки, в результаті дентин частково оголюється.

Виникнути підвищена чутливість зубів може через і не стоматологічні патології:

 • гормональні збої (особливо в період вагітності);
 • хвороби ендокринної системи;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • куріння, алкоголізм і наркоманія.

Підвищена чутливість емалі зубів може мати локальний характер, якщо причиною є ураження одного зуба, або генералізований, якщо причина полягає в НЕ стоматологічних захворюваннях, або у пацієнта бруксизм або патологія прикусу.
 

Методи лікування підвищеної чутливості

Лікування гіперестезія починається з діагностики. Якщо лікар виявляє стоматологічні захворювання, то метод усунення патологічних процесів буде залежати від діагнозу.
В інших випадках виявляються профілактичні заходи по зміцненню зубної емалі.
 

Професійне чищення

Для чутливих зубів застосовується метод Air Flow. Дана методика дозволяє ефективно позбутися від м'якого і твердого нальоту навіть у важкодоступних місцях.
 

Нанесення ремінералізуючого засобу

На очищену і висушену зубну емаль наносять пасту, до складу якої входить велика кількість мінералів.
 

Фторування

Після видалення залишків ремінералізуючого засобу на зуби наносять спеціальний засіб, основний компонент якого фторид натрію.

При сильній демінералізації стоматолог може рекомендувати додатково використовувати зміцнюючі засоби в домашніх умовах у вигляді аплікацій, гелю і ополіскувачів.
Гіперчутливість зубів при демінералізації емалі вимагає лікування і профілактики. Ослаблена зубна емаль легко піддається каріозному ураженню і в результаті ризик розвитку стоматологічних захворювань значно збільшується.
 

Профілактика

Кращою профілактикою підвищеної чутливості зубів вважається правильний догляд. Стоматологи радять кожні 6 місяців звертатися до фахівця для профілактичного огляду. З метою попередження патологій і зміцнення зубів також щопівроку необхідно виконувати профілактичну чистку і ремінералізацію зубів.
 

Правила щоденного догляду

 • Чищення зубів виконують 2-3 рази на день.
 • Для більш якісного результату застосовують зубну нитку, ополіскувач та іригатор.
 • Зубну пасту слід вибирати по рекомендації стоматолога.
 • Зубну щітку змінюють 1 раз в 3 місяці.
 • Чистять зуби без зайвого натискання на щітку.
 • Після прийому їжі, особливо кислої, полоскати ротову порожнину.
 • У раціон включають їжу, насичену фтором і кальцієм.
 • При дефіциті вітамінів і мінералів приймати відповідні комплексні препарати.
 • Відбілювання зубів слід довірити професіоналу.
 • При будь-яких ознаках патології зубів звертатися до стоматолога.

Гіперчутливість зубів може бути ознакою іншого захворювання або бути початковою стадією ураження зубів. Якщо затягувати з відвідуванням стоматолога, то процес може бути запущений і буде потрібно складне лікування, яке потребує і матеріальних витрат. Своєчасне звернення в стоматологічну клініку дозволить зберегти зуби здоровими і красивими.

 

Експерт статті, яку Ви читаєте:
Терещенко Олексій Віталійович
Дитячий стоматолог
9 років
клінічний стаж
Записатися на прийом