Як відрізнити нормальний прикус від патологічного

Дата

27 липень 2024

Патологічний (неправильний) прикус зубів не є суто естетичною проблемою. Порушення оклюзії може виступати сприятливим фоном для розвитку проблем з дикцією, для виникнення проблем з ротовою порожниною, порушення дихальної і травної систем. Набагато ефективніше зуби піддаються коригуванню в дитячому віці, проте нерідко з цією проблемою стикаються і дорослі, які не мають в цей період ніяких стоматологічних проблем.

Форма змикання щелеп і визначає правильний прикус. Найбільш поширеним варіантом є перекриття верхнім рядом нижнього на 1/3 при щільному змиканні молярів (жувальні зуби). Важливий також напрямок росту різців: верхні різці повинні бути трохи звернені до губ, а нижні – до ротової порожнини.

Різновиди патологічного прикусу зубів

Залежно від зовнішнього прояву і індивідуальних особливостей, неправильний прикус прийнято поділяти на п’ять видів, які можуть проявлятися як самостійно, так і в сукупності один з одним.

Мезіальний прикус характеризується помітним виступом нижньої щелепи щодо верхньої. Турбувати неправильний прикус починає при характерному клацанні всередині щелеп під час пережовування їжі, при різкому відкритті рота під час розмови.

До основних ознак відносять:

  • «Мужнє підборіддя» – сильно випирає підборіддя;
  • увігнутий профіль обличчя;
  • різці нижнього зубного ряду при змиканні щелеп знаходяться над верхніми (в нормі – за ними);
  • сторонні звуки під час жування;
  • регулярні болі в лицьових суглобах.

ЯкорьДистальна оклюзія (прикус) характеризується зміщенням вперед верхньої щелепи відносно нижньої. Відбувається це в результаті зайвого розвитку верхньої щелепи або недорозвинення нижньої.

Зовні проявляється:

  • виступаючими вперед верхніми різцями;
  • глибоким різцьовим перекриттям;
  • вираженою на підборіддя складкою;
  • виступаючими вперед верхньою губою і верхніми зубами;
  • скошеним або «пташиним» профілем.

При відкритій оклюзії спостерігається відсутність змикання якої-небудь ділянки зубних рядів (передня або бічні частини). Патологія може бути як односторонньою, так і двосторонньої.

При відкритому прикусі можна спостерігати:

  • утруднений процес прийому їжі – зокрема відкушування і пережовування;
  • порушення дикції;
  • постійно відкритий рот або навпаки – зімкнуті губи;
  • явно асиметричне обличчя.

Ще одним різновидом патологічного прикусу є глибока оклюзія. Для неї характерне перекриття нижнього зубного ряду верхнім більш ніж на 1/3.

Зовнішніми ознаками виступають:

  • постійно стиснуті губи;
  • недостатня висота обличчя;
  • вивертання нижньої губи назовні.

Останній вид – перехресний прикус, який характеризується перетином (перехрещуванням) зубних рядів верхньої і нижньої щелеп.

До основних ознак відносять:

  • затруднений прийом їжі (зокрема жування);
  • зміщення в сторону нижньої щелепи;
  • помітні проблеми з вимовою;
  • западання верхньої губи.

Лікування дефекту прикусу слід почати якомога раніше. Особливо ефективним лікування буде, якщо почати проводити його ще в дитячому віці. Сьогодні подібні дефекти успішно лікують за допомогою ортодонтичних конструкцій, які допоможуть виправити навіть самий запущений випадок.

Причини розвитку неправильного прикусу

Процес формування прикусу починається з моменту народження дитини і продовжує розвиватися протягом 16-17 років. Вродженими причинами патології можуть виступати як неправильний внутрішньоутробний розвиток, так і різні родові травми.

Основною причиною формування неправильної оклюзії прийнято вважати порушення розвитку щелеп. При цьому спостерігається своєчасне прорізування зубів у потрібному порядку, але з уповільненим ростом щелеп. Як правило, це генетична проблема. У ряді випадків порушення прикусу спостерігається і по причині хвороб, які дитина перенесла в період активного розвитку.

Крім цього виділяють ряд факторів, що впливають на формування оклюзії:

  1. Хронічні ЛОР хвороби і захворювання дихальної системи.
  2. Використання пустушки або тривала звичка у дитини смоктати палець.
  3. Застосування сосок для пляшечки з великим отвором. За рекомендаціями лікарів і дитячої стоматології в Києві “Multident”, дірочка повинна бути такого розміру, щоб рідина надходила тільки при смоктанні. Патологічний прикус, що виник з цієї причини, стає помітний вже в 1-2 роки.

Незалежно від причини, лікування стоматологічної патології слід почати негайно, оскільки вона може призвести до багатьох проблем зі здоров’ям.

Методи виправлення патологічного прикусу

Найпростіше всього корекції неправильна оклюзія піддається в дитячому віці – в період найбільш інтенсивного росту. Однак новітні технології та пристосування ортодонтії здатні допомогти пацієнтам в будь-якому віці. Хоч процес цей досить тривалий, що вимагає терпіння і повної готовності виконувати всі рекомендації і вимоги лікаря-стоматолога.

До основних методик лікування відносять:

  1. Міотерапію. Являє собою спеціально розроблений комплекс вправ для жувальної мускулатури. Особливо ефективний метод лікування при корекції прикусу у дітей 6 років.
  2. Профілактична пластина. Являє собою знімний коригувальний апарат для дітей 6-12 років. Призначена для носіння протягом всього дня (20 годин), а тому перший час може викликати у дитини певний дискомфорт. Якщо лікування було призначене своєчасно, то метод надає велику ефективність.
  3. Брекет-система. Являє собою механізми, які кріпляться до зубів зовні або зсередини. Призначена для використання в будь-якому віці пацієнта. Системи бувають трьох видів: металеві, керамічні, пластмасові.
  4. Ортодонтичний  трейнер. Являє собою коригувальний апарат, виконаний з еластичного силікону або поліуретану. Найчастіше використовується при лікуванні прикусу дітей і підлітків, набагато рідше – дорослих. Вважається, що це найбільш зручний метод, оскільки не заподіює дискомфорту пацієнтові і не вимагає цілодобового носіння.
  5. Хірургічний метод.

Виправлення прикусу – досить тривалий період, що складається з активного лікування і відновлювального періоду. Тому особливо важливо виправити прикус ще в дитячому віці і постійно займатися його профілактикою.

Сподобалась? Поділись з друзями

Рекомендовано до читання

Зняття гострого болю

Запис до лікаря

Запис на консультацію

Дякуємо за звернення!

Очікуйте дзвінка від адміністратора найближчим часом