Скрегіт зубами у дітей – причини і наслідок

Дата

26 липень 2024

Коли у дитини ще не прорізалися корінні зуби, батьки можуть помітити в даний період,нічний скрегіт. Скрипіння зубами переважно відзначається під час сну, але і зустрічається вдень. Батьків турбує присутність даної проблеми – чому дитина скрипить зубами і що з цим робити або не потрібно робити взагалі нічого.

Причини такого турбуючого батьків явища

Дана патологія називається бруксизм і спостерігається більше ніж у половини дітей під час прорізування молочних зубів  і до семи років. Фактори, що провокують зубний скрегіт, можуть бути різні. Один з існуючих міфів – бруксизм викликаний ентеробіозом. Ця думка нічим не виправдана.

Паразити в організмі малюка переважно не мають ніякого відношення до скреготу зубів.

У сучасній медицині виділяють такі основні причини бруксизму:

  • психічні розлади;
  • стреси, емоційні потрясіння;
  • м’язові спазми, внаслідок недуг суглобів;
  • неправильний прикус;
  • напади епілепсії (рідше);
  • генетична схильність.

Якщо у дорослих батьків в анамнезі відзначається бруксизм, то не виключено, що таке явище буде спостерігатися у дитини. Згідно зі статистикою, хлопчики і чоловіки частіше страждають бруксизмом на відміну від представниць жіночої статі.

Скрип зубів зустрічається у дітей і вдень. В даному випадку лікарі пояснюють такий прояв тим, що малюк намагається поскрипіти з’явившимися зубками в роті. Зуби, що прорізаються для дитини явище нове і не вивчене. Такий прояв, швидше за все, пройде, коли малюк звикне до з’явившихся зубчиків.

Наслідки бруксизма у дітей

Неправильна думка, що скрегіт зубами пройде самостійно і ніяк не вплине на здоров’я малюка. Якщо дитина часто, хоч і недовго скрипить зубками, на них можуть з’явитися мікротріщини. Зуби стираються один об одний внаслідок частого тертя.

Крім того, медики відзначають інші неприємні наслідки бруксизма у дітей:

  • гіпертонус м’язів спини і шиї;
  • скарги на зубний і головний біль.

Терапію необхідно починати негайно. В іншому випадку захворювання переходить в запущену форму і як наслідок дитині загрожує розвиток карієсу. Останнє явище тягне за собою пульпіт і пародонтит, пов’язані зі стиранням емалі.

Як лікувати недуг?

Хвороба піддається лікуванню і, якщо батьки помітили, що дитина скрипить зубами уві сні, необхідно відвідати невролога і дитячого стоматолога. У неврологічному кабінеті малюкові призначать лікування після встановлення причини данного прояву. Дитячий дантист, в свою чергу, вирішує проблему, як уникнути стирання зубної емалі під час лікування неврологічних розладів. Методики лікування можуть бути різними, але загальні приписи переважно однакові.

Спеціальна медична капа або шина запобігає появі хворобливого синдрому і перешкоджає напрузі м’язів. Носити капу малюк буде в рекомендований лікарем період. Апарат допомагає уникнути стирання емалі і перешкоджає напрузі жувальних м’язів. У дитячому стоматологічному кабінеті можна замовити капу і отримати рекомендації по її використанню. Крім носіння апарата для лікування бруксизма і захисту зубів стоматологи рекомендують привчати дитину тримати губи разом, а зубки нарізно під час відпочинку.

Також для позитивного результату лікування рекомендується:

  •  прийом в їжу твердих овочів і фруктів: дітям корисно гризти яблука, моркву і капусту;
  •  виключити з дитячого раціону харчування цукор, продукти з барвниками і тваринними жирами, фастфуд.

Не варто давати дітям, які страждають бруксизмом, перед сном займатися активними іграми, дивитися мультфільми, які збуджують нервову систему. Краще почитати разом з малюком книгу або зібрати пазли. Приймати їжу і рідину (за винятком звичайної води) за годину до сну теж не слід. Якщо травна система буде працювати вночі, м’язи можуть знову напружуватися. Як наслідок – скрип зубами під час сну. Крім того, необхідно розмовляти з дитиною, щоб визначити причину його емоційних занепокоєнь. Стресові ситуації призводять до бруксизму та інших неприємних проблем. Якщо малюк ще не навчився розмовляти, потрібно приділяти йому більше уваги. Відсутність достатньої кількості ласки і добра з боку батьків може провокувати емоційний розлад у дитини і всі випливаючі звідси проблеми.

Лікування бруксизму повинно проводитися під наглядом досвідченого дитячого стоматолога і після відвідування невролога. Дана проблема не є незначною. Скрегіт зубами у дитини потрібно лікувати своєчасно. Вчасно вжиті заходи – запорука здорових зубів і міцного сну.

Сподобалась? Поділись з друзями

Рекомендовано до читання

Зняття гострого болю

Запис до лікаря

Запис на консультацію

Дякуємо за звернення!

Очікуйте дзвінка від адміністратора найближчим часом