...

Перший візит до стоматолога: коли і як почати привчати дитину до регулярних оглядів

Дата

21 червень 2024

У наш час проблема карієсу у дітей, особливо в ранньому віці є досить серйозною. Дуже важливо з перших років життя дитини привчати її до регулярних візитів до стоматолога. Адже це дозволить дитині звикнути до лікаря, і навіть якщо виникнуть проблеми в ротовій порожнині дитина вже знала, що стоматологи – лікарі зовсім не страшні і можуть допомогти з зубами.

Цією статтею ми б хотіли  звернути увагу на важливість ранніх візитів дітей до стоматолога, навіть якщо їх нічого не турбує. І як батькам підготувати дитину до цього відповідального дня.

Коли потрібно привчити дитину до першого візиту до стоматолога?

Перший візит до стоматолога необхідно робити з появою перших молочних зубів. В цьому віці велика вірогідність того що дитина не буде задоволена зустріччю з лікарем. Але не варто перейматися. На перших візитах ми не створюємо ніякого дискомфорту для дитини, але водночас він є дуже важливим для оцінки гігієни ротової порожнини і стану перших зубів. Такі огляди є вкрай важливими, адже після них ми можемо надати батькам перші рекомендації по догляду за ротовою порожниною, що дозволить зберегти зуби здоровими.

Підготовка дитини до першого візиту

Не останню роль в підготовці до першого візиту відіграють батьки. Створення позитивного образу лікаря батьками задовго до відвідання стоматологічного кабінету є необхідним. Головне правильно налаштувати дитину. Наприклад розповісти про візит заздалегідь акцентуючи увагу що лікар просто подивиться на зуби і нічого не буде робити. Якщо дитина боїться лікарів в цілому, можна сказати що ви йдете до стоматолога, а це не лікар.

Також в інтернеті існує багато мультиків і інтерактивних відео де образ стоматолога є максимально доброзичливим, що може допомогти дитині розслабитись перед візитом до стоматолога. Вдома коли ви чистите зуби може пограти з дитиною в стоматолога, акуратно посвітити ліхтарем на зуби ніби перевіряючи їх, і дозволити зробити те саме дитині, або разом перевірити зуби улюбленій іграшці.

Перед безпосередньо самим візитом ні в якому разі не кажіть що буде не страшно, не боляче і т.д. Адже перший візит до стоматолога ніколи не буде болісним, але акцентуючи уваги на таких негативних словах ви можете викликати у дитини передчасну тривогу.

Сутність першого візиту до стоматолога

Головною метою першого візиту до стоматолога є оцінка стану ротової порожнини дитини. Перш за все необхідно оцінити загальну гігієну дитини. Адже від гігієни залежить більшість проблем ротової порожнини. Далі важливо оцінити наявність каріозних процесів, їх складність, наявність ускладнень карієсу. Не менш важливою є оцінка стану слизової оболонки ротової порожнини, наявність стоматитів,  нориць, тощо.

Після загальної оцінки ротової порожнини лікар має розповісти батьками про наявні проблеми і надати рекомендації з догляду за ротової порожнини. Якщо дитина дозволяє, а саме так має проходити візит дитини до стоматолога – з її дозволу, то прямо в ротовій порожнині показати батькам нюанси ротової порожнини, і як їх можна скорегувати в домашніх умовах. Важливою також буде оцінка харчування дитини. Адже наявність їжі що містить велику кількість простих вуглеводів без  необхідної гігієни може призвести до виникнення карієсу.

Роль стоматолога та комунікація з дитиною

Все нове діти сприймають з насторогою, не кажучи вже про візит до лікаря. Тому надважливим є знайомство дитини зі стоматологом. Адже комфортний перший візит – запорука гарних подальших відносин лікаря і дитини.

Під час першого відвідання дитиною стоматолога ми ніколи не намагаємось одразу «усадити» дитину в крісло. Дитині необхідно дати час ознайомитись з кабінетом. Ми завжди починаємо знайомитись з дитиною до того як вона сіла в крісло, обираємо мультики які будемо дивитися, показуємо які в кабінеті є іграшки, тощо. Якщо дитина сильно переживає і не відпускає маму ми пропонуємо сісти з мамою в звичайне крісло для відвідувачів. Таким чином ми демонструємо дитині що ніхто не буде її змушувати до того чого вона не хоче. Завжди варто питати у дитини дозволу проводити будь-які маніпуляції. Це дозволить дитині відчути що вона повністю контролює ситуацію. І як правило як тільки діти розуміють що вони знаходяться у безпеці, вони відпускають батьків, самі сідають в крісло і дозволяють провести огляд. Лікар ніколи не повинен тиснути на дитину чи прискорювати її. Лише з позитивним настроєм направляти дитину до необхідних дій лагідним тоном. Паралельно слід дитину хвалити за її допомогу лікарю, що налаштує її до подальшої співпраці.

Після огляду дитина має отримати винагороду у вигляді іграшки, наліпок, макіяжу для дівчат, таким чином закріплюючи у свідомості дитини позитивні асоціації зі стоматологією. Для батьків візит має закінчитися роз’ясненням всіх наявних проблем ротової порожнини та методів їх усунення. Обов’язковим є складання попереднього плану лікування, щоб батьки знали чого очікувати від майбутніх візитів маленького пацієнта.

Висновки:

Перший візит до стоматолога є неймовірно важливим в житті дитини. Перш за все це рання діагностика захворювань ротової порожнин. Адже чим раніше ми віднайдемо всі проблеми тим легше для дитини буде проходити їх лікування. Також позитивний досвід відвідування стоматолога це запорука відсутності страхів і переживань перед стоматологією в майбетньому вашої дитини. Це комплексна робота і досвідчених спеціалістів дитячої стоматології і батьків, і навіть дитини. Лише віддана робота в команді може призвести до позитивних результатів лікування.

Тому навіть якщо вашу дитину нічого не турбує і ви не бачите дірок в зубах все одно необхідно привести дитину до лікаря. Як мінімум для того, щоб перевірити наявність проблем ротової порожнини, і щоб у дитини з’явився новий друг, який при необхідності зможе допомогти.

Сподобалась? Поділись з друзями

Рекомендовано до читання

Зняття гострого болю

Запис до лікаря

Запис на консультацію

Дякуємо за звернення!

Очікуйте дзвінка від адміністратора найближчим часом