Карієс і генетика. Чи є взаємозв’язок?

Дата

26 липень 2024

Сьогодні розберемо одне з наболілих питань: карієс і генетика. Чи є взаємозв’язок? Дуже часто, коли батьки дізнаються про стан порожнини рота дитини, про наявність карієсу та його ускладнень, таких як пульпіт та періодонтит, найчастіше, що можна почути у відповідь: «Ой, ми чистимо ті зуби, стараємося, то все генетика. У тата, у мами погані зуби й дитині передалося!».

Шановні батьки, давайте не будемо шукати винних, окрім себе, а краще розберемося точніше в питанні.

Карієс – це патологічний процес, який характеризується демінералізацією твердих тканин зуба з їх прогресуючою деструкцією та утворенням порожнини. Точної причини розвитку ще не виявлено.

Основним збудником вважається мікроорганізм Streptococcus mutans, який є в нормі в порожнині рота, але щоб він став шкідливим та патогенним для зубів, то для цього мають бути певні причини.

Перш за все – це погана гігієна й наявність  нальоту на поверхні зуба, який є поживним середовищем для мікроорганізмів. Нераціональне харчування, яке складається з великої кількості солодощів, соків, відсутність твердої їжі, недостатня кількість вживання води, надмірне споживання вуглеводів, особливо на ніч і т д. Адже, продуктами життєдіяльності мікроорганізмів внаслідок переробки простих вуглеводів є кислоти, які негативно впливають на тканини зуба. І якщо це ще вечірній період, без проведеної гігієни , то ефект подвоюється. Так як вночі менше виділяється слини, яка є фізіологічним очисником зубів. Рівень електролітів у слині може відображати баланс демінералізації та ремінералізації зубів у мікросередовищі, який пов’язаний з появою та прогресуванням карієсу зубів. На все це впливає обмін мікро- та макроелементів, вітамінів в організмі дитини. І це саме те, що ми звикли називати схильністю до карієсу.  Також частку впливу має стан імунної системи організму дитини. І багато іншого.

Тож, щоб попередити розвиток карієсу необхідно вести активну домашню гігієну, налагодити харчування, зменшити кількість вживання вуглеводів, ходити на регулярний огляд до лікаря стоматолога, до педіатра, який допоможе розібратися з обміном мікро-, макроелементів та вітамінів в організмі дитини, зможе призначити правильну діагностику та заходи для підтримання балансу.

Що ж тоді закладається та передається генетично в порожнині рота?

  • Це прикус, тобто положення та співвідношення між щелепами;
  • кількість зубів – відсутність деяких або надкомплектні;
  • форма, розмір та колір зубів;
  • особливості структури зуба.

Отже, карієс є не генетичним, а набутим захворюванням.

Тому будьте обачні, бережіть здоров’я дітей та пам’ятайте, що краще лікування – профілактика.

Сподобалась? Поділись з друзями

Рекомендовано до читання

Зняття гострого болю

Запис до лікаря

Запис на консультацію

Дякуємо за звернення!

Очікуйте дзвінка від адміністратора найближчим часом