...

Дитячий травматизм зубів: як запобігти та як діяти у випадку травми зубів у дітей

Дата

17 травень 2024

Травматизм зубів, не залежно від віку є вкрай розповсюдженою проблемою ротової порожнини. Чи то ранній вік коли дитина тільки вчиться ходити, чи більш дорослий коли звичайне заняття спортом може призвести до небажаних наслідків.  Ми ж хочемо розібрати всі причини та наслідки травм зубів у дітей та як з цим бути.

Поширені причини травм зубів у дітей.

Спорт завжди пов’язаний з травмами. І діти тут не виключення. Чи це буде секція в школі, чи просто гра в футбол з друзями. Ризик травматизації зубів присутній завжди. Особливо у таких видах спорту як боротьба, бокс, хокей, та інші контактні види спорту.

Ваша дитина не обов’язково має бути спортсменом щоб просто бавитись на ігровій площадці з іншими дітьми. Але і там є ризик сколу  або навіть вибиття зубів. Адже дуже легко загратися і не помітити як гра стає небезпечною.

Але нажаль навіть звичайна необачність може призвести до травм. Прогулянка  природою може закінчитися прийомом у стоматолога якщо вона проходить у місцях для цього не призначених. Не благоустроєні зони для відпочинку – потенційні місця травм.

Запобігання травм зубів у дітей:

Звісно всі вищезазначені причини травм можуть бути попереджені правильною поведінкою. Використання спортивних захисних елементів, таких як шоломи, капи, тощо, значно зменшує шанси травмувати зубо-щелепну систему при занятті спортом. І якщо у спортивних секціях за поведінкою має слідкувати тренер, то на звичайній ігровій площадці цю функцію мають брати на себе дорослі. Слідкувати щоб діти не бешкетували та не загравалися. Головне щоб діти гралися в призначених для цього місцях. Не варто пускати дітей в необлаштовані для ігор зони, де підвищується ризик травм зубів.

Дії у разі травми зубів

Після травми зубів, якою б складною чи навпаки, вона б вам не здавалася треба діяти швидко, адже це підвищує шанси на найлегші наслідки травматизації.

Одразу після аварії якщо у дитини є кровотеча, необхідно прополоскати рот проточною водою, аби змити залишки зубів, м’яких тканин, травмуючи елементів. Після чого необхідно зупинити кровотечу. Для цього можна використати звичайний бинт, притиснувши його до рани.

Після цього необхідно впевнитись що загальний стан дитини задовільний. Адже при травматизації зубів, а значить – голови, може виникнути струс або забій мозку.  При цьому поведінка дитини може бути не адекватною, дитина може жалітися на запаморочення, нудоту. Якщо щось з цього присутнє у дитини, слід викликати швидку. Якщо ж аварія спричинила лише травму зуба, без наслідків для загального організму, слід якомога швидше звернутися до стоматолога. Лікар оцінить загальний стан ротової порожнини, площу травмованих тканин, іх важкість, і надасть перші рекомендації.

Види травм зубів та іх лікування

Результатом травми може стати вивих зуба — ситуація, коли коронка зміщується в лунці. Найчастіше таке характерно для іклів та передніх верхніх зубів. Якщо відбувся вивих зуба, не намагайтеся повернути його на місце самостійно і не чиніть жодного тиску на пошкоджений зуб, навіть якщо його змінена позиція заважає нормально закрити рот.

Навіть якщо зуб після удару здається цілим і неушкодженим, рекомендується перевірити, чи не пошкоджений нерв і/або не зламаний корінь. На цьому етапі зуб ще може бути збережений, але все буде залежати від важкості травми, та часу що пройшов після неї.

Перелом зуба можна виявити шляхом рентген діагностики. Та нажаль такі зуби частіше за все не можливо зберегти.

Повний вивих зуба.  У цьому випадку коронка випадає, утворюється лунка, є втрата крові, ясна опухають та синіють. Повний вивих зуба більш характерний для молочних зубів, оскільки вони не настільки міцні. Помістіть зуб у рідке середовище або в порожнину рота. Це необхідно для того, щоб на нього не осідали фрагменти пилу, бактерії, а також тверді тканини зберігали свою природну вологу. Для цього найкраще підходять фізіологічний розчин, молоко. Але можна використовувати й бутильовану воду (хоча це вважається небажаним через можливу загибель клітин).

Результатом травми може стати скол зуба. Частина коронки зуба відламується від зуба, якщо ця частина досить велика її можна «приклеїти» назад, попередньо впевнившись що внутрішні тканини зуба не пошкоджені. Або якщо ж фрагмент зуба втрачено, можна просто відновити зуб актуальною реставрацією.

При травмі нерву в середині зуба слід пролікувати його ендодонтично, аби запобігти загостренню запалення, і вже потім реставрувати.

Головне після травми зуба – якнайшвидший візит до стоматолога, адже це підвищує шанс на збереження зуба.  Яким чином не був би відновлений зуб за ним встановлюють нагляд. Адже повне загоєння травми ми можемо оцінити лише у довгостроковому терміні.

Нажаль від травми зубів не застрахований ніхто з нас. Але правильна підготовка до спортивних подій, прогулянки чи просто відпочинку на природі може зменшити шанс травматизації зубів. І навіть якщо сталося непередбачуване слід не панікувати а правильно оцінити ситуацію і негайно звертатися до спеціалістів. Адже це запорука збережених зубів, і як наслідок – здорової посмішки.

Сподобалась? Поділись з друзями

Рекомендовано до читання

Зняття гострого болю

Запис до лікаря

Запис на консультацію

Дякуємо за звернення!

Очікуйте дзвінка від адміністратора найближчим часом