Бруксизм

Бруксизм

Бруксизм (дослівно з грецької «зубний скрегіт») - досить часте явище. За статистикою, на нього страждають близько 10-15% людей на планеті. Чи можна вирішити цю проблему самостійно і коли потрібно звернутися до лікаря? Розбиремося з цими питаннями.

Найчастіше буває так, що людина і гадки не має, що скрипить зубами ночами і дізнається про це від найближчих родичів. Або ж при відвідуванні стоматолога. Зазвичай бруксизм виникає вночі внаслідок спазму жувальних м'язів, стискання щелеп та їхнього активного руху один щодо одного.

Такі неконтрольовані жувальні рухи створюють підвищене навантаження на скронево-нижньощелепний суглоб. Пошкоджується емаль, стираються та розхитуються зуби. Поряд з цим, пацієнт може відчувати дискомфорт у ділянці шиї, носових пазух, вух, ранкові головні болі. Це симптоми, що виникають внаслідок перенапруги жувальних м'язів.
 

Причини бруксизму

Більшість людей пов'язують нічний скрегіт зубами з наявністю в організмі гельмінтів. Але така думка помилкова, наукові дослідження цього факту не підтверджують, тому це просто міф.

Насправді причини цього неприємного синдрому лежать значно глибше. Розглянемо найпоширеніші:

Стоматологічні проблеми. Зокрема неправильний прикус. Якщо зуби замикаються неправильно, це призводить до зміни роботи жувальних м'язів. Вони відчувають на собі зайве навантаження та перенапружуються. І якщо вдень людина може це контролювати, то вночі прояви бруксизму контролю не піддаються. Сюди можна віднести патології скронево-нижньощелепного суглоба, неправильно підібрані зубні протези, брекет-системи, неякісно встановлені пломби.

Неврологічні проблеми. Збої у роботі нервової системи можуть супроводжуватися виникненням бруксизму.

Психологічні проблеми. Стрес – один із основних факторів у розвитку цього захворювання. Доведено, що люди, схильні до переживань, які відчувають нестачу сну та синдром хронічної втоми, страждають на бруксизм частіше.
 

Бруксизм: який лікар лікує?

Звертатися з проблемою скрегота зубами потрібно, перш за все, до стоматолога-ортопеда або до стоматолога-ортодонта. Саме він оцінить особливості прикусу, правильність встановлення зубних протезів, коронок та пломб та за необхідності проведе коригування.

Найефективнішим методом лікування бруксизму є застосування спеціальних пластикових кап. Призначаються вони стоматологом, виготовляються індивідуально з полімерних матеріалів і пацієнт повинен надягати їх на зуби в нічний час. Вони запобігають контакту верхніх і нижніх зубів, захищаючи емаль від передчасного зносу.

 

Експерт статті, яку Ви читаєте:
Терещенко Олексій Віталійович
Дитячий стоматолог
9 років
клінічний стаж
Записатися на прийом