Як уникнути появи карієсу зубів

Як уникнути появи карієсу зубів

Для цього потрібно знати причини цього захворювання і навчитися правильно доглядати за емаллю. Наша стаття розповість, як зберегти зуби здоровими.
 

Чому виникає каріозний процес

Коли дитина з'являється на світ, його ротова порожнина стерильна. Але ось він вдихає атмосферне повітря, контактує зі шкірою матері - і у нього в роті починають з'являтися різні мікроорганізми. Велика частина з них нешкідлива і навіть виконує корисну функцію: вони беруть участь в травленні, стримують ріст патогенних мікроорганізмів. Але знаходяться в ротовій порожнині і стрептококи (Streptococcus mutans). Саме їх наявність і є причиною виникнення карієсу зубів.
В процесі своєї життєдіяльності стрептококи виділяють кислоти, які руйнують зубну емаль. Чим більше таких бактерій виявляється в порожнині рота, тим вище стає концентрація виділених ними кислот. У цьому випадку швидкість розвитку каріозного процесу підвищується.
 

Ознаки карієсу - це:

  • Неприємний запах з рота;
  • Підвищення чутливості емалі;
  • Шорсткість зубної поверхні;
  • Темні точки на емалі;
  • Порожнини в зубах.
     

Фактори ризику виникнення карієсу зубів

Спадкова схильність. В генах «прописані» і характер протимікробного захисту порожнини рота, і властивості слини людини.

Вживання м'якої їжі. Вона краще прилипає до емалі і осідає на її мікронерівності, створюючи сприятливе живильне середовище для стрептококів - причини карієсу зубів.

Незбалансоване харчування. Якщо в раціоні недостатньо мінеральних солей, фтору, вітамінів і білків, склад слини змінюється. В результаті погіршується антибактеріальний захист порожнини рота.

Недостатнє вживання рідини. Воно призводить до підвищення в'язкості слини, тобто до зниження її протимікробної активності і прискоренню відкладення кальцію на поверхні емалі.

Часте вживання кислих продуктів: цитрусових, фруктового чаю, вина, страв, що містять бальзамічний оцет. Кислоти прискорюють руйнування твердих зубних тканин, призводять до втрати ними необхідних мікроелементів.

Перенесені в дитинстві захворювання. Якщо в період формування молочних або постійних зубів у дитини порушується робота ендокринних органів, нирок, органів травлення, висока ймовірність утворення дефектів емалі.

Стреси. Вони призводять до порушення функціонування ендокринної системи, і це впливає на хімічний склад слини.

Недостатня гігієна порожнини рота. Ретельне очищення емалі, ясен і язика знижують кількість мікробів у ротовій порожнині.
 

Що робити, щоб уникнути каріозного ураження.

Для профілактики карієсу зубів дотримуйтеся наступних рекомендацій:

Проводьте чистку зубів 2 рази в день, приділяючи цьому не менше 3 хвилин. Вранці ретельно очистіть також ясна та язик, так як за ніч на них накопичуються бактерії.
Після кожного прийому їжі полощіть рот. По можливості використовуйте зубну нитку або йоршик.
Використовуйте тільки якісну зубну щітку і пасту.
Слідкуйте за тим, щоб у роті не пересихало. Для цього пийте воду і полощіть нею рот.
Не їжте гаряче після холодного і навпаки, чи не запивайте гарячі страви холодними напоями. Це сприяє утворенню мікротріщин на емалі.
Заповнюйте нестачу фтору. Для цього їжте більше морепродуктів.
Раз на півроку (дітям і підліткам - раз в 3 місяці) проходьте профілактичні огляди у стоматолога.

Дотримання цих правил допоможе уникнути появи карієсу.

Бажаємо вам красивої  здорової посмішки!

Експерт статті, яку Ви читаєте:
Терещенко Олексій Віталійович
Дитячий стоматолог
9 років
клінічний стаж
Записатися на прийом